کد خبر: ۸۷۶۶۱۹
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۷
تعداد بازدید: ۶۲
رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: با انتخاب و معرفی ۱۵ نفر اعضای حقیقی نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان توسط کارگروه ۹ نفره اعضای ۴۶ نفره نهاد اجماع ساز تکمیل و طی چند روز آینده اولین جلسه خود را برگزار خواهند کرد .

۴۶ عضو نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان مشخص شد/ اولین جلسه به زودی برگزار می‌شودبه گزارش خبرداغ به نقل از  ایلنا ، فرج کمیجانی  در خصوص نهاد اجماع ساز جبهه اصلاح طلبان گفت: اصلاح طلبان علیرغم همه موانع هنوز هم تنها راه تغییرات تدریجی و آرام درجامعه را، از طریق صندوق‌های رای امکانپذیر می‌دانند لذا اراده تمامی احزاب اصلاح طلب بر مشارکت فعال در انتخابات در صورت وجود کاندیدای اختصاصی اصلاح طلبان است.
رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با بیان اینکه اصلاح طلبان با هدف تحقق و عملیاتی شدن مشارکت حداکثری، بدنبال نهایی کردن نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان با مشارکت فکری، عملی و اجرایی ۳۱ حزب دارای مجوز از وزارت کشور هستند، اظهار کرد: قرار بر این بود که برای تقویت و فراگیری این نهاد اجماع ساز تعداد ی از شخصیت‌های ملی دارای مقبولیت فراگیر اجتماعی جریان اصلاحات را به عنوان عضو در این نهاد اجماع ساز جدید دعوت کنیم تا این نهاد اجماع ساز در حوزه های مختلف فعالیت‌ها، سیاستگذاری و انتخاباتی، جایگزین هر دو نهاد قبلی یعنی شورای سیاست‌گذاری و شورای هماهنگی شود.

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی تاکید کرد: اساسا اصلاح طلبان چون به کار حزبی در چارچوب قانون اعتقاد دارند با هر گونه تحریم یا انفعال و بی‌تفاوتی در انتخابات مخالف هستند و این کنش ها را مغایر با روحیه اصلاح‌طلبی و مردم‌سالاری دینی می دانند بر همین اساس امیدوار هستیم در انتخابات ۱۴۰۰ با داشتن کاندیدای واحد ، صاحب برنامه و تیم منسجم که مورد تایید این نهاد اجماع ساز باشد در عرصه سیاسی کشور نقش آفرینی کنیم.

کمیجانی در تشریح روند تشکیل نهاد اجماع ساز گفت: به همین منظور در اجرای مصوبه‌ شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، مبنی بر تشکیل نهاد اجماع ‌ساز مرکب از دبیران کل یا نمایندگان تام الاختیار ۳۱ حزب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و ۱۵ نفر از اشخاص حقیقی از بین شخصیت های متنفذ جریان اصلاحات ، کارگروه تعامل مرکب از ۵ عضو منتخب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات شامل خانم زهرا شجاعی و آقایان حسین کمالی، فرج کمیجانی، جواد امام و محمود صادقی و ۴ عضو منتخب حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی شامل آقایان سید عبدالواحد موسوی لاری، بهزاد نبوی، حسین مرعشی و محسن امین‌زاده تشکیل شد و اعضای کارگروه ۹ نفره معیارها و اولویت‌های انتخاب اشخاص حقیقی برای عضویت در نهاد اجماع ‌ساز را تدوین وتصمیم گرفتند که با لحاظ کردن معیارهای مصوب ترکیب اشخاص حقیقی را به گونه‌ای انتخاب کنند که نهاد اجماع ساز برآیندی از همه‌ی ظرفیت‌های اصلاح طلبان باشد و این نهاد بتواند اکثریت قریب به اتفاق اصلاح ‌طلبان کشور را نمایندگی و اقشار مختلف جامعه را نسبت به مشارکت فعال درانتخابات ترغیب کند.

رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در مورد ملاک و معیارهای مصوب اظهار کرد: معیارهایی نظیر
الف ) شخصیت‌ ملی فراگیر، ترجیحا غیرحزبی، مسئولیت پذیر، خوشنام، دارای حسن شهرت اخلاقی و سلامت مالی، دارای شرایط جسمی مناسب و تحمل و حوصله و علاقه ‌مندی به حضور و صرف وقت در نهاد اجماع ساز.
ب) دارای مقبولیت و مرجعیت اجتماعی، مؤثر و ذی‌نفوذ حداقل در بین یکی از اصناف یا اقشار جامعه از قبیل: جوانان، مدیران ، هنرمندان، ورزشکاران، اقوام، اهل سنت، اقلیت‌های دینی، کارگران، معلمان، دانشجویان، استادان دانشگاه، سازمان ‌های مردم ‌نهاد، فعالان محیط زیست، اهالی رسانه، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی.
پ ) حضور فعال درعرصه عمومی و رسانه‌ای ، و فعالیت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و دارای توانایی گفتگو، سخنرانی و نوشتن مقاله
ت) دارای توانایی در یکی از زمینه‌ها ی زیر:
۱- دانش و بینش اداره امور عمومی و خط مشی گذاری عمومی یا یکی از شاخه های آن (خط مشی‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، روابط خارجی)
۲-سازماندهی و تشکیلات و مدیریت فعالیت‌های جمعی،
۳- طراحی و ارزیابی راهبردها و خط مشی های سیاسی.
ث) در انتخاب اشخاص حقیقی زنان شاخص اصلاح طلب واجد شرایط مصوب در اولویت قرار گیرند .
ج) توجه به شخصیت هایی که صدایشان در میان جوانان بیشتر شنیده می شود و وجود آنان در جمع نشانه‌ توجه به انتقال بین نسلی است، در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این راستا از همه احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شخصیت های متنفذ اصلاح طلب درخواست شدکه با درنظر گرفتن جمیع جهات و شاخص های مذبور افراد مورد نظر خود را به ترتیب اولویت به اعضای کارگروه ۹نفره معرفی کنند که در سر جمع ۱۶۳ نفر از طرف احزاب عضو معرفی شدند و اعضای کارگروه ۹ نفره با تشکیل جلسات متعدد و مختلف ، طی گفتگو های مفصل ، اخذ نظرات استمزاجی ، پس از بحث و تبادل نظر نهایتا ۱۵ نفر را انتخاب کردند.

رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات افزود: در این خصوص خانم ها و آقایان بهزاد نبوی، سیدحسین مرعشی، محسن امین زاده، محمدرضا جلایی پور، سیدحسن رسولی، سید سراج الدین موسوی، محسن میردامادی، سید معروف صمدی،حسن صادقی، فخرالسادات محتشمی پور، علیرضا علوی تبار، عماد بهاور، اسماعیل گرامی مقدم، فاطمه سعیدی و بدرالسادات مفیدی انتخاب شدند.

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی اضافه کرد: مصطفی معین ، حجه الاسلام عبدالواحد موسوی لاری ، حجه الاسلام عبدالله نوری و ... نیز قول مساعد دادند که این نهاد اصلاح طلبان را با ارائه مشاوره در زمینه انجام فعالیت های مختلف فکری ، علمی ، پژوهشی ، آموزشی و ..... یاری کنند. همچنین تصمیم بر این شد که از اصلاح طلبانی که در معرض کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری هستند به دلیل اینکه خودشان در معرض انتخاب این نهاد قرار خواهند گرفت در این نهاد عضو نباشند تا در انتخاب کاندیدای نهایی شائبه‌ای بوجود نیاید .

کمیجانی با بیان اینکه طی روز های آینده با دعوت از دبیران کل احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و ۱۵ نفر منتخب فوق الاشاره اولین جلسه این نهاد اجماع ساز تشکیل خواهد شد، گفت: در این جلسه نسبت به انتخاب هیات رئیسه انتخابی و تقسیم کار میان اعضای ۴۶ نفره ، تعیین کارگروه های تخصصی برای تدوین منشور مشترک و آئین نامه های لازم برای این نهاد اجماع ساز اقدام خواهد شد.

وی اسامی دبیران کل و نمایندگان تام الاختیار احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به ترتیب الفبایی بر اساس نام حزبشان را نیز به این شرح اعلام کرد:
۱- انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران ظفرقندی ( رئیس کرمی)
۲- انجمن اسلامی معلمان ایران سید حسن الحسینی ( صفر اسلامی)
۳- انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها محمود صادقی ( حاضری )
۴- انجمن روزنامه نگاران زن ژاله فرامرزیان
۵- انجمن اسلامی مهندسان ابراهیم اصغرزاده ( کمال مرادی)
۶- جمعیت زنان مسلمان نواندیش فاطمه راکعی
۷- جمعیت تولید گرایان ایران اسلامی ظفرزاده ( ابراهیم بای سلامی)
۸- جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان شهیندخت مولاوردی
۹- خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران علیرضا محجوب (افشین حبیب زاده )
۱۰- حزب اتحاد ملت ایران علی شکوری راد (آذر منصوری )
۱۱- حزب اسلامی کار حسین کمالی ( نیشابوری )
۱۲- حزب اعتماد ملی مهدی کروبی ( ابوالحسنی )
۱۳- حزب پیشرو اصلاحات علی صوفی
۱۴- حزب توسعه ایران علی باقری
۱۵- حزب کارگزاران سازندگی ایران غلامحسین کرباسچی ( یداله طاهرنژاد)
۱۶- حزب جوانان ایران اسلامی محمد خونچمن ( مهدی علیخانی)
۱۷- حزب مجمع فرهنگیان ایران اسلامی فرج کمیجانی ( آقای عادل عبدی)
۱۸- حزب مردمسالاری مصطفی کواکبیان ( حبیبی)
۱۹- حزب همبستگی ایران اسلامی علی اصغر احمدی ( محمد سالاری)
۲۰- حزب همبستگی دانش آموختگان ایران احمد شریف
۲۱- حزب ندای ایرانیان صادق خرازی ( مجید فراهانی)
۲۲- حزب وحدت و همکاری ملی راه چمنی ( صادر )
۲۳- حزب آزادی مجید محتشمی
۲۴- سازمان عدالت و آزادی طاهری ( دکتر فخاری )
۲۵- سازمان معلمان ایران طاهره نقی ئی ( کاظمی)
۲۶- مجمع ایثارگران جواد امام
۲۷- مجمع نیروهای خط امام سید هادی خامنه ای ( قزوینی )
۲۸- مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه سید حسین موسوی تبریزی ( منتظرقائم )
۲۹- مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی عزت اله تقواییان
۳۰- مجمع نمایندگان ادوار مجلس یداله اسلامی ( عابدی )
۳۱- مجمع زنان اصلاح طلب زهرا شجاعی

رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در پایان گفت:‌ اصلاح‌طلبان در انتخاباتی آزاد، قانونی، رقابتی، عادلانه و در تراز قانون اساسی کشور و با حضور کاندیدای واحد مورد تایید این نهاد اجماع ساز حتما مشارکت فعالی خواهند داشت و این نهاد اجماع ساز مسئولیت تصمیم گیری درخصوص نحوه مشارکت اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در خرداد ۱۴۰۰را بر عهده خواهد شد .

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظر شما
در زمینه ی انشار نظرات مخاطبان رعایت چند نکته ضروری است
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید خبر داغ مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است خبر داغ از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب, توهین یا بی احترامی به اشخاص ,قومیت ها, عقاید دیگران, موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است. نظرات پس از تایید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: