کد خبر: ۹۴۳۵۶۷
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
تعداد بازدید: ۶۸
سهرابی معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صداوسیما بیان می‌کند: به نظر می‌رسد خوشحالی رسانه‌های خارجی از تحریم‌های گسترده صداوسیما و اشخاصی همچون دکتر جبلی به‌عنوان رئیس صداوسیما و البته حمله غیرتخصصی به بودجه‌ فرهنگی کشور و رسانه‌ملی، امری طبیعی باشد زیرا هدف آنها مشخص است اما همراهی بعضی رسانه‌های داخلی با آنها، یا پروژه نفوذ را به ذهن متبادر می‌کند یا این‌که نابخردی و ناآگاهی، زمان‌ناشناسی و عدم تشخیص اولویت‌ها را نشان می‌دهد.

معاون حقوقی صداوسیما در مورد منتقدان بودجه این سازمان: پروژه نفوذ را به ذهن متبادر می کنندبه گزارش خبرداغ به نقل از روزنامه جام جم: سیدتقی سهرابی، معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صداوسیما در پاسخ به این سؤال که دلیل هجمه‌های رسانه‌های خارجی نسبت به رسانه‌ملی و این‌که چرا دشمن در اقدامی عجیب در این روزها سه بار رئیس صداوسیما را به فاصله بسیار کوتاه تحریم کرد می‌گوید: تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوی اسلامی و کارگزاران و چهره‌های شاخص کشورمان به امری روزمره برای کشورهای غربی و به سردمداری آمریکا تبدیل و اقدامی نخ‌نما شده و تکراری است که حتی اثرگذاری ظاهری خود را از دست داده و تنها خوی سلطه‌گری و سلطه‌جویی تحریم‌کنندگان را بیش از پیش آشکار می‌کند. در این بین تحریم چهره‌ای رسانه‌ای آن هم در رأس هرم مدیریتی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و این‌که رسانه‌ای ملی، مردمی، مورد وثوق و اعتماد حاکمیت است، عجیب و درعین‌حال بیهوده‌تر از همیشه و ناکارآمدتر از قبل جلوه می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: دکتر پیمان جبلی که سال‌ها معاونت برون‌مرزی صداوسیما را بر عهده داشت، در جایگاه مدیریت شبکه‌های خارجی‌زبان، نقشی اساسی در ترویج و تبیین گفتمان جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی ایفا کرد و پس از آن هم در دوره‌ای که به‌عنوان رئیس رسانه‌ملی انتخاب شده، با بهره‌گیری از همان تجربیات و به‌کاربستن دانش و تخصص خود و استفاده از نظر مشاوران و صاحب‌نظران دلسوز رسانه‌ای و فرهنگی، توانسته است این جریان عظیم را تداوم بخشیده و تاثیرگذاری دوچندان صداوسیما را به منصه ظهور برساند.

تحریم چهره‌های سیاسی

سهرابی بیان می‌کند: آنچه مسلم است این‌که تحریم‌های پی‌درپی رئیس بزرگ‌ترین رسانه ایرانی که خود متشکل از ۱۶۸ شبکه رادیویی و تلویزیونی، ده‌ها سایت اینترنتی و خیل عظیم خبرنگاران، تولیدکنندگان، برنامه‌سازان، هنرمندان و دست‌اندکاران مختلف فنی، هنری و فرهنگی است، فقط عجز تحریم‌کنندگان را نشان می‌دهد، چه این‌که اگر تحریم کارساز بود، تحریم چهره‌های اقتصادی و سیاسی ایران، کاری برای غربی‌ها پیش برده بود.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صداوسیما درباره این‌که ارزیابی شما از همراهی و همگامی بعضی رسانه‌های داخلی با خرسندی رسانه‌های خارجی در تحریم همه‌جانبه و حمله ناجوانمردانه به صداوسیما که جز در مسیر آشکار تخطئه واقعیت‌ها و به انحراف کشاندن افکارعمومی درباره رسانه‌ای ملی است، چیست؟ توضیح می‌دهد: صداوسیمای جمهوری اسلامی، رسانه‌ای مردمی و فراگیر است. البته طبیعی است که مخالفانی هم داشته باشد و درعین‌حال هیچ‌وقت باب انتقاد هم بسته نبوده و مدیریت ارشد صداوسیما، همواره پذیرای نقد بوده‌اند و حتی تاکید به تداوم این جریان دارند اما انتقاد باید جنبه سازنده داشته باشد، همراه با ارائه راهکار باشد و با هدف بهبود اوضاع بیان شود اما این‌که انگشت روی بودجه‌ای گذاشته شود که هنوز حتی تصویب هم نشده و صرفا جنبه پیشنهادی و در قالب لایحه به مجلس دارد، گویای حرکتی جهت‌دار، پشت پرده و ضدفرهنگی است.

همسویی با رسانه‌های بیگانه

وی ادامه می‌دهد: درعین‌حال همسویی با رسانه‌های بیگانه و تکمیل پازل دشمنان در حوزه فرهنگ و رسانه، نمی‌تواند حرکتی معمولی و منطبق بر نقد باشد، زیرا بر همگان روشن است که امروز جبهه فرهنگی انقلاب و مجموعه حاکمیت نظام اسلامی در موضع قدرت جهانی قرار گرفته و همین مسأله سبب شده هجمه‌ای جهانی در این عرصه علیه رسانه‌ملی به‌عنوان بازوی فرهنگی، هنری و اجتماعی این جریان شکل بگیرد.

سهرابی درباره این‌که امسال هم با تقدیم لایحه بودجه به مجلس و گمانه‌زنی در مورد ردیف‌های مختلف آن، بازهم بحث بودجه صداوسیما پیش کشیده شد، بودجه‌ای که در ظاهر با ۴۲ درصد افزایش همراه بوده ــ درحالی‌که بودجه عمومی کشور چنین رشدی داشته ــ همین امر در کنار بزرگنمایی رقم‌های ریالی، دستمایه جریان دیگری علیه رسانه‌ملی قرار گرفته‌است، این جریان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ می‌افزاید: به یقین این جریان رسانه‌ای داخلی و خارجی، نمی‌تواند ناشی از بی‌اطلاعی از چند و چون نظام بودجه‌ریزی باشد، زیرا بر همگان آشکار است که صداوسیما چه وظایف سترگی بر عهده دارد و برای محقق کردن آنها، نیاز به چه بودجه‌ای است.

تخریب افکار عمومی

سهرابی عنوان می‌کند: نکته دیگر این‌که با رقم‌های ذکرشده در لایحه بودجه ۱۴۰۲ هم، برداشتن این بار سنگین میسر نیست و چه‌بسا نیاز به مکمل‌های بودجه‌ای باشد اما این‌که گروهی بخواهند علیه رسانه‌ای که صرفا براساس وظایف و ساختارهایش عمل می‌کند و درعین‌حال پرچمداری فرهنگی و رسانه‌ای کشور را نیز بر عهده دارد، بهانه بودجه را بیاورند و بدون نقد عملکرد، هزینه‌ها را ملاک انتقاد قرار دهند، نه‌تنها نشان‌دهنده‌ نکته‌ناسنجی منتقدان، بلکه گویای عدم‌واقع‌بینی آنهاست که در این برهه‌ حساس، که صداوسیما نیازمند حمایت همه گروه‌ها و اشخاص است، نقدی این‌چنین غیرحرفه‌ای نه‌تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه به تخریب افکارعمومی و مغشوش شدن فضای رسانه‌ای و فرهنگی جامعه می‌انجامد.

پروژه «نفوذ» در راه است

سهرابی در بخشی از صحبت‌هایش بیان می‌کند: به نظر می‌رسد خوشحالی رسانه‌های خارجی از تحریم‌های گسترده صداوسیما و اشخاصی همچون دکتر جبلی به‌عنوان رئیس صداوسیما و البته حمله غیرتخصصی به بودجه‌ فرهنگی کشور و رسانه‌ملی، امری طبیعی باشد زیرا هدف آنها مشخص است اما همراهی بعضی رسانه‌های داخلی با آنها، یا پروژه نفوذ را به ذهن متبادر می‌کند یا این‌که نابخردی و ناآگاهی، زمان‌ناشناسی و عدم تشخیص اولویت‌ها را نشان می‌دهد.

 
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظر شما
در زمینه ی انشار نظرات مخاطبان رعایت چند نکته ضروری است
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید خبر داغ مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است خبر داغ از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب, توهین یا بی احترامی به اشخاص ,قومیت ها, عقاید دیگران, موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است. نظرات پس از تایید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: