رونمایی از سه محصول دانش‌بنیان حوزه فین تک و دانش‌بنیان شدن شرکت خدمات مدیریت صبا تأمینبه گزارش خبرداغ به نقل از شستا رسانه، ابراهیم بازیان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی در جلسه شورای معاونین شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی در سالن جلسات شرکت صبا تأمین با اشاره به نام‌گذاری سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین و با استقبال از دانش‌بنیان شدن شرکت خدمات مدیریت صبا تأمین، این اتفاق را اقدامی مهم و بااهمیت خواند.

وی با اشاره به اهمیت توسعه ابزارها و راهکارهای نوین در بازارهای مالی گفت: به‌منظور توسعه و عملکرد هرچه بهتر هلدینگ‌های شستا در بازار سرمایه، شورای هماهنگی بازار سرمایه با حضور تمامی هلدینگ‌های تابعه شستا به‌منظور بحث و تبادل‌نظر، آسیب‌شناسی و یافتن نقاط ضعف و ارائه راهکارهای ناظر به بازار سرمایه تشکیل می‌گردد تا موضوعات مربوط به آن با جدیت بیشتری دنبال شود. ازجمله وظایف این شورا را موضوعات مختلفی مانند تأمین مالی، سبد گردانی، عرضه‌های اولیه و… می‌توان عنوان نمود.

بازیان با اشاره به بحث‌های تحولی به‌منظور بهبود وضع موجود اضافه کرد: تأمین مالی یکی از موضوعاتی است که باید با آگاهی و کسب اطلاعات به سمت آن حرکت کرد؛ موضوع مهم و حیاتی که قبل از انجام باید به پرسش‌های مهمی مانند اینکه چه زمانی و به چه منظوری و به چه شیوه‌ای انجام می‌گیرد؛ به‌درستی پاسخ دهد.

 سید محمدجواد میرطاهر مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صبا تأمین در ابتدای این رویداد با اشاره به اهمیت حوزه فین تک در بازارهای مالی گفت: شرکت خدمات مدیریت صبا تأمین یکی از شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری صبا تأمین و وابسته به شستا است که در یکسال اخیر به فعالیت در حوزه‌های فناوری اطلاعات و فین تک پرداخته است و به‌تازگی توانسته در جمع شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد.

وی در خصوص محصولات تولیدشده در این شرکت گفت: شاخص شستا، نقشه بازار شستا و الگوریتم اختصاصی و پیشرفته بازار گردانی ازجمله محصولات این شرکت هستند که در حال حاضر به مرحله بهره‌برداری رسیده است؛ وی ادامه داد: الگوریتم بازار گردانی محصولی است که بر اساس تکالیف تعیین‌شده توسط مجموعه شستا و مسئولیت مجموعه صبا تأمین در بازار گردانی سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه، طراحی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. او در خصوص ویژگی‌های این محصول گفت: این محصول چند وقتی است که مورد بهره‌برداری قرارگرفته است و در حال بهبود مستمر است ازجمله مزیت‌های کلیدی این الگوریتم، کاهش ۴۰ درصدی هزینه‌های مربوط به بازار گردانی است. تجاری‌سازی در دستور کار قرار داشته و امکان ارائه خدمات بازار گردانی به کلیه فعالان بازار به‌زودی فراهم خواهد شد.

میرطاهر در خصوص دیگر محصولات فین تک اضافه کرد: شاخص شستا؛ شاخصی است که می‌تواند تصویری واضح از عملکرد هلدینگ‌های شستا و تمامی شرکت‌های تابعه آن ارائه نماید. این شاخص علاوه برافزایش شفافیت در بازار سرمایه و تسهیل در گردش اطلاعات، می‌تواند با توجه به سهم بالای مجموعه شستا در بازار سرمایه به ابزاری کمک‌کننده در تصمیم‌سازی برای فعالان بازار، سرمایه‌گذاران، مدیران دارایی و… بدل شود. نقشه بازار شستا نیز به ارائه اطلاعات لحظه‌ای از بازار در قالبی جدید می‌پردازد. این دو پلتفرم مزیت‌های فراوانی جهت رصد وضعیت بازار سرمایه شرکت‌های تابعه شستا برای مدیران ارشد شستا فراهم خواهد کرد.

شایسته ذکر است شرکت خدمات مدیریت صبا تأمین با ارزیابی و تشخیص صلاحیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در جمع شرکت‌های دانش‌بنیان کشور قرار گرفت. این شرکت پیش‌ازاین به ارائه خدمات در حوزه سازماندهی و عرضه مجموعه شرکت‌های شستا می‌پرداخت؛ با تغییرات صورت گرفته در سال‌های اخیر، مانند ورود شرکت‌های مجموعه شستا از طریق عرضه‌های اولیه به بازار سرمایه ماهیت فعالیت این شرکت نیز در یکسال اخیر تغییر کرد. این شرکت متناسب با نیازهای روز در حوزه فینتک ماهیت خود را به ساخت و ارائه محصولات حوزه‌ی فناوری اطلاعات در بازارهای مالی تغییر داد. شرکت خدمات مدیریت صبا تأمین با تغییر رویکردهای حاصل‌شده در دوران مدیریت جدید و با به‌کارگیری نیروهای نخبه و رویکردی دانش بینان به تولید چند محصول شتاب داده و توانسته به تولید نهایی چند محصول مهم دست یابد.