کد خبر: ۸۸۲۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۴
تعداد بازدید: ۴۸
سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال گفت: فوتبال تنها ورزشی است که در چشم همه هست و اگر قرار باشد مسائلی مثل رمالی در آن پدیدار شود باید بگویم که این فوتبال 20 سال به عقب خواهد رفت.

شاهرخی:نه کار کی‌روش خوب بود نه مدل اسکوچیچ/ با این شرایط 20 سال به عقب بر می گردیم/ اوضاع جادوگران در فوتبال بهتر می‌شودبه گزارش خبرداغ به نقل از فارس: همایون شاهرخی در مورد انتخاب مجتبی خورشیدی به عنوان سرپرست تیم ملی اظهار داشت: اسم این شخص را تا به حال نشنیده ام و نمی دانم تا به حال کجای فوتبال بوده است. یک ضرب المثلی از قدیم هست که می گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست و اکنون در مورد فدراسیون فوتبال هم صدق پیدا می کند. فدراسیونی که مدل انتخاباتش انتصاب طور هست و به اسم انتخابات به مردم اعلام می کنند چه توقعی باید داشت؟ رئیس فدراسیون فوتبال وقتی با همین شرایط انتخاب می شود باید در انتخاب همکارانش به سمت آدم های شایسته برود.

* تصمیم غلط در فوتبال برای جوانان مملکت هم دردسر درست می کند

وی افزود: فوتبال نسبت به همه رشته های ورزشی تخصصی تر است و من تا جایی که رزومه افرادی که در هایت رئیسه هم هستند را می دانم برخی از آنها اصلا کارنامه قابل توجهی در فوتبال ندارد. من نمی دانم اقای رئیس فدراسیون در انتخاب های جدیدش چه هدفی داشته است اما همه این را می دانیم تصمیمات غلط باعث بروز مشکلات می شود و در نهایت هم کار فوتبال به شکست منتهی می شود. وقتی در فوتبال شکست بخوریم برای جوانان این مملکت هم دردسر درست کرده ایم.

* اکنون شرایطی شده که دوستان و آشنایان خود را به فوتبال می آورند

شاهرخی تاکید کرد: مدیران در فوتبال می روند و می آیند و کسی هم به آنها کاری ندارد اما عملکرد آنها برجا می ماند. مثل دوستانی که در گذشته آن قرارداد ترکمنچای ویلموتس را بستند و کسی هم از آنها سوال و جواب نکرد که چرا این قرارداد بسته شده و حداقل اینکه به افکار عمومی جواب درستی داده نشد. متاسفانه الان هم شرایط طوری شده که آشنایان و بستگان خود را برای سمت دادن به فوتبال می آورند. حتما این مدیران هم می گویند مثل بقیه می رویم و اتفاقی هم نمی افتد.

* مدیر مدیر نباشد فوتبال به تباهی می رود

سرمربی اسبق تیم ملی خاطر نشان کرد: در سطح ورزش به خصوص فوتبال همه دوست دارند رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی شوند. هر کسی بگوید این طور نیست دروغ می گوید. من از 15 سالگی تمامی مدارج ملی را طی کرده ام و این قدری تجربه دارم که این صحبت را می کنم. مدیر اگر مدیر باشد وضعیت فوتبال مشخص می شود اما اگر نباشد جز تباهی حاصلی نداریم. من از این سرپرست جدید تیم ملی هیچ اطلاعی ندارم اما انتخاب غلط به فوتبال ما همه جوره لطمه می زند.

*خورشیدی کارش را بلد بود نمی گفت من نباید به بازیکنان دستور تاکتیکی بدهم

شاهرخی در خصوص اینکه خورشیدی در دفاع از خودش بابت این انتقاد که او چطور می تواند بازیکنان نامی تیم ملی را مدیریت کند گفته مگر قرار است دستورات تاکتیکی به بازیکنان بدهد، گفت: او اگر کارش را بلد بود نباید این حرف را می زد. چون کار فنی تیم به عهده سرمربی تیم است اما کار مدیریت تیمی در بیرون زمین به عهده مدیر یا سرپرست تیم ملی است. یک زمانی ما در بحرین به همراه بلاژویچ باختیم. آن زمان به من می گفتند در بحرین برخی از بازیکنان حرفه ای رفتار نکرده اند و ماجراهایی پیش آمد که دیگر نمی خواهم آنها را باز کنم. مثلا می گفتند شب قبل از بازی برخی بازیکنان کنار دریا رفته اند و از این مسائل.

*مدیریت بیرون زمین خوب باشد بازیکنان از کاریزمای افراد تیم ملی حساب می برند

وی افزود: چند سال بعد تیم ملی برای جام جهانی آلمان مقابل بحرین به مساوی رسید و برخی از روسای ورزش آن زمان به تیم ملی انتقاد کردند اما من به آنها گفتم بحرین برای ایران مثل استخوان ماهی بود.ما در پله اول بعد از ناکامی گذشته خوب شروع کردیم و صعود می کنیم و در نهایت هم این اتفاق رخ داد. حرفم این است اگر مدیریت بیرون زمین خوب باشد بازیکنان هم از کاریزمای افراد بیرون چمن حساب می برند.

شاهرخی ادامه داد: در آن زمان اطراف تیم ملی افرادی بودند که همگی سابقه ملی داشتند و مهار کردن بازیکنان وقت تیم ملی کار راحتی نبود. وقتی فوتبال با یک انتخاب اشتباه لطمه ببینند اثراتش در جامعه هویدا می شود و این یعنی خانه از پایبست ویران است.

*فدراسیون به رمالی اعتقاد دارد چرا آفریقا نمی رود؟

وی در مورد برخی شایعات در مورد چرایی انتخاب خورشیدی و صحبت از رمالی و دعانویسی برای تیم ملی و صعود به جام جهانی اظهار داشت: اگر فدراسیون فوتبال به چنین چیزی اعتقاد دارد چرا سراغ خورشیدی رفته است به آفریقا بروند که پر است از رمال و جادوگر. (باخنده) تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها. حتما مسائلی پشت پرده هست که این شایعات راه افتاده است. من هم می گویم در فوتبال ما متاسفانه جادو جنبل وجود دارد. گاهی در مورد برخی از اهالی فوتبال و اعتقادشان به این موضوع چیزهایی شنیده ام که شاخ در آورده ام اما آنهایی که اهل منطق هستند می دانند این افراد وابسته به جادوگران الان کجای فوتبال هستند و چه ثمره ای برای فوتبال داشته اند؟ یک زمانی یکی برای پول این کارها را می کند و حساب چنین افرادی مشخص است اما اینکه تو اعتبار ملی و جهانی را به پای این قضیه بگذاری باید گفت که این آش خیلی شور شده و حرفی باقی نمی ماند.

* با این شرایط اوضاع جادوگران در فوتبال بهتر می شود

سرمربی اسبق تیم فوتبال پاس تهران با تاکید بر اینکه اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد جای تاسف است، تاکید کرد: من فکر می کنم با این شرایط اوضاع جادوگران در فوتبال ما خیلی بهتر می شود و فکر می کنم مسئولان ورزشی کشور در آینده باید بابت چنین موضوعی انگشت حیرت به دندان بگیرند. قدیم تر ها روسای فدراسیون ها را رئیس سازمان تبریت بدنی انتخاب می کرد و اگر هم بحثی می شد با یک نفر بود اما ماشالله اکنون برای انتخاب یک رئیس مجمع بالای 80 نفر رئیس را انتخاب می کنند و باید از آنها اکنون پرسید بر چه مبنایی افراد را انتخاب می کنید؟ هر چند که باز باید بگویم که این روش انتخابات ورزشی در کشور ما مبنایی ندارد و شب انتخابات با یکسری از اتفاقات رئیس انتخاب می شود.

* این شرایط فوتبال را 20 سال عقب خواهد برد

شاهرخی اضافه کرد: فوتبال تنها ورزشی است که در چشم همه هست و اگر قرار باشد چنین مسائلی در آن پدیدار شود باید بگویم که این فوتبال 20 سال به عقب خواهد رفت. کسی که در کارش تبحر داشته باشد از چنین انتقاداتی نباید ترس داشته باشد و اتفاقا به جای عصبانی شدن باید با منطق پاسخ منتقدانش را بدهد. این چیزها عصبانی شدن ندارد. مدیری که گام اول را اشتباه بردارد مطمئن باشید که در انتخاب های بعدی اش هم این تصمیمات غلط را ادامه می دهد. شما مطمئن باشید وقتی در رده بزرگسالان ملی این تصمیم گرفته شده به رده های پایین تر هم سرایت می کند. هنوز هم برای برگشت از این تصمیم اشتباه دیر نیست اما اگر روزی که ببازیم به دنبال فرصت باشیم دیگر فرصتی در کار نخواهد بود و آبروی رفته مملکت دیگر برگشتی ندارد.

* نه کار کی روش خوب بود نه مدل اسکوچیچ

وی با اشاره به اینکه دراگان اسکوچیچ واکنشی نداشته، گفت: فرق آدم ها در این گونه مواقع مشخص می شود. یک زمانی انتقاد می شد که کی روش در همه امور دخالت می کند و حالا با سرمربی طرف هستیم که در هیچ چیزی دخالت نمی کند. ما هیچ کدام را نمی پسندیم و می گوییم سرمربی تیم ملی باید متعادل رفتار کند. مدیر تیم ملی اگر آدم بی نیازی باشد می تواند به کادرفنی کمک های زیادی کند حتی اگر از هوش فنی هم برخوردار باشد سرمربی بخواهد می تواند از او مشورت هم بگیرد. برای تیم ملی کشور خیلی مهم است که وقتی وارد فرودگاه کشوری می شود بازیکنش به دنبال برخی حواشی نباشد، پاشنه کفشش نخوابیده باشد و کتش روی دوشش نباشد. این حرفهایی که می زنم بخش کوچکی از تجربه من است. اگر تیمی موفق می شود خیلی عوامل در آن نقش دارد. تدارکات و شرایط فنی خوب باشد شانس هم به آدم رو می آورد اما اگر در بحث های برنامه ریزی و تدارکات خوب نباشیم شانس هم به سمت ما نمی آید.

 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظر شما
در زمینه ی انشار نظرات مخاطبان رعایت چند نکته ضروری است
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید خبر داغ مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است خبر داغ از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب, توهین یا بی احترامی به اشخاص ,قومیت ها, عقاید دیگران, موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است. نظرات پس از تایید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: