کد خبر: ۸۵۶۲۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: ۱۷۳
بر اساس صورت‌های مالی شرکت اصلی این بانک موفق به کسب سود خالص ۹ ریالی به ازای هر سهم شده که این مبلغ در سال قبل از آن معادل ۲۵ ریال بوده است.

بانک تجارت در سال گذشته و بر اساس صورت‌های مالی تلفیقی سودخالص ۹ هزار و ۵۷۸ میلیارد ریالی را محقق کرده و این در حالی است که این بانک در سال گذشته از آن زیان خالص ۷۵۲ میلیارد ریالی را محقق کرده بود.

عدم تحقق انتظار سهامداران بانک در سال ۱۳۹۸

به گزارش خبرداغ به نقل از بورس نیوز؛ همچنین بر اساس صورت‌های مالی شرکت اصلی این بانک موفق به کسب سود خالص ۹ ریالی به ازای هر سهم شده که این مبلغ در سال قبل از آن معادل ۲۵ ریال بوده است.

اقلام اصلی ترازنامه این بانک شامل ۸۷۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات اعطایی به اشخاص غیردولتی، مطالبات از دولت به مبلغ ۴۶۴ هزار میلیارد ریال و سپرده قانونی معادل ۲۱۰ هزار میلیارد ریال بود که مطالبات از بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری به مبلغ ۲۵۱ هزار میلیارد ریال از دیگر اقلام اصلی بخش دارایی‌های این بانک است.

لازم به ذکر است، جمع کل دارایی‌های این بانک در پایان سال گذشته به ۲ هزار و ۴۷۸ هزار میلیارد ریال رسیده است. جمع دارایی‌های بانک ۲۹ درصد افزایش را نسبت به سال ۹۷ نشان می‌دهد.

در بخش بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام بانک، مبلغ حقوق صاحبان سهام سپرده‌ها به یک هزار و ۲۹۴ هزار میلیارد ریال رسیده که ۲۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد. سپرده‌های جاری و کوتاه مدت مشتریان نیز به ۶۹۰ هزار میلیارد ریال رسیده که بدهی به بانک‌ها نیز به ۱۱۳ هزار میلیارد ریال رسیده است.

همچنین زیان انباشته بانک با کاهش جزئی نسبت به سال گذشته به ۱۰۷ هزار و ۴۸۸ میلیارد ریال رسیده که این زیان معادل ۴۸ درصد از سرمایه ثبت شده بانک بوده و بر اساس آخرین افزایش سرمایه صورت گرفته، سرمایه فعلی بانک معادل ۲۲۳ هزار و ۹۲۶ میلیارد ریال است.

در صورت سود و زیان درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری‌های بانک به ۱۹۵ هزار و ۱۱۹ میلیارد ریال رسیده که ۲۰ درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. هزینه سود سپرده‌های بانک با ۱۵ درصد افزایش به ۱۶۷ هزار و ۹۸۰ میلیارد ریال رسیده و به این ترتیب خالص درآمد تسهیلات با افزایش در حدود ۵۰ درصدی مواجه شده است.

۹۲.۸۶۰ میلیارد ریال از درآمد تسهیلات بانک از محل وجه التزام شناسایی شده و این وجه التزام عمدتا و به مبلغ بیش از ۶۶.۰۰۰ میلیارد ریال بابت تسهیلات معوق بخش دولتی بوده است.
درآمد کارمزد بانک با رشد بیش از ۵۵ درصدی به ۱۷.۷۱۹ میلیارد ریال رسیده و سود سرمایه گذاری‌ها نیز به ۱۹.۷۰۵ میلیارد ریال رسیده است.

همچنین در بخش خالص سود مبادلات ارزی به ۱۸.۰۴۰ میلیارد ریال رسید که عمدتا بابت سود تسعیر ارز بود که این مبلغ نسبت به سال قبل از آن در حدود ۵۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. 

لازم به ذکر است، بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی، نرخ تسعیر ارز دلار معادل ۹۰ هزار ریال و یورو معادل ۱۰۲ هزار ریال ثبت شده است.

هزینه‌های عمومی اداری بانک با ۳۰ درصد افزایش به ۵۱ هزار و ۸۸۳ میلیارد ریال رسیده که مطالبات مشکوک‌الوصول بانک و هزینه شناسایی شده آن در سال گذشته با ۶ درصد کاهش معادل ۱۶.۳۹۴ میلیارد ریال شناسایی شده است.

لازم به ذکر است، تسهیلات اعطایی بانک شامل ۱۱۲ هزار میلیارد ریال مطالبات مشکوک الوصول که ۹۶ هزار میلیارد ریال برای آن‌ها ذخیره مطالبات مشکوک الوصول لحاظ شده است.

بیش از ۲۲۸ هزار میلیارد ریال از تسهیلات به صورت ارزی پرداخت شده این تسهیلات به مبلغ ۱۵۰ هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی، ۱۳.۲۶۱ میلیارد ریال از محل صندوق ذخیره ارزی و ۶۵.۱۰۸ میلیارد ریال از محل منابع داخلی صندوق پرداخت شده است.

سپرده‌های مدت‌دار بانک شامل ۸۰۷ هزار میلیارد ریال سپرده بلند مدت و ۴۷۶ هزار میلیارد ریال نیز سپرده‌های کوتاه مدت بوده و بخش عمده سپرده‌های بلندمدت با نرخ ۱۳ تا ۱۶ درصد تامین شده است.

سپرده‌های مشتریان نیز شامل ۹۴ هزار میلیارد ریال سپرده‌های دیداری، ۹۹ هزار میلیارد ریال سپرده‌های پس‌انداز و مشابه و ۹۷ هزار میلیارد ریال سایر سپرده‌ها است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظر شما
در زمینه ی انشار نظرات مخاطبان رعایت چند نکته ضروری است
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید خبر داغ مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است خبر داغ از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب, توهین یا بی احترامی به اشخاص ,قومیت ها, عقاید دیگران, موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است. نظرات پس از تایید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: