کد خبر: ۸۵۲۵۶۵
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: ۷۸
نیروی انتظامی در بیانیه‌ای پیرامون حادثه فوت اتباع افغانستانی در منطقه مرزی مشترک، اعلام کرد: از دولت و مسئولان افغانستان انتظار دارد به دور از تحریف‌ها و القائات منفی دشمنان دو ملت و با نگاهی به تاریخ روابط و مناسبات ایران و افغانستان زمینه بررسی مشترک این رخداد را در فضایی غیر سیاسی و کارشناسی فراهم کرده و اجازه ندهند دشمنان دو ملت که سابقه سیاه آن‌ها در جنایت بر علیه ملت‌های منطقه غیر قابل کتمان است از این رخداد تاسف بار برای موج سواری و اختلاف افکنی سوء استفاده کنن

واکنش ناجا به حادثه فوت اتباع افغانستان در منطقه مرزی مشترک: ادعاهای طرف افغانستانی نشان دهنده دخالت ماموران ایرانی در این حادثه نیستبه گزارش خبرداغ به نقل از  پایگاه خبری پلیس، انتشار خبر حادثه تاسف بار فوت گروهی از اتباع افغانستان که بر اساس اعلام رسانه‌های این کشور بدلیل غرق شدن در رودخانه مرزی هریررود به وقوع پیوسته طی روز‌های گذشته با برخی ادعا‌های واهی مبنی بر دخالت مرزبانان ایران در این رخداد به سوژه‌ای برای طراحی عملیات گسترده رسانه‌ای و اختلاف افکنی میان دو ملت برادر و دوست ایران و افغانستان تبدیل شده است.

اگرچه پیوستگی عمیق و ریشه‌های مستحکم تاریخی و فرهنگی دوملت شریف افغانستان و ایران که از دیرباز دوستی و برادری بر آن حاکم بوده است با سناریو‌های ساختگی و دروغ پراکنی‌هایی از این دست مخدوش نخواهد شد؛ به منظور تنویرافکارعمومی و بویژه آگاهی دقیق ملت مظلوم افغانستان، همچنین تبیین اهداف پشت پرده جنگ روانی دشمنان دوملت به چند نکته در ارتباط با این حادثه تلخ و مشکوک اشاره می‌گردد.

بدلیل ادعا‌های مطرح شده در خصوص وقوع این رخداد درمنطقه مرزی مشترک میان ایران و افغانستان، اولین موضوعی که باید مورد توجه و رسیدگی قرار بگیرد، مسئولیت‌های قانونی و حقوقی دو طرف برای حفاظت و حراست از تردد‌های مرزی است.

مهمترین مساله و ابهام در ارتباط با این حادثه، چرایی تخلیه پاسگاه‌های مرزی افغانستان در سال‌های اخیر از سوی نیرو‌های مرزبانی این کشور و بی توجهی به ضرورت رعایت پروتکل‌های امنیتی در مرز‌های مشترک است.

متاسفانه کم توجهی دولت افغانستان به ضرورت اجرای مسئولیت‌های قانونی خود در خصوص حفاظت از مرز، زمینه را برای ارتکاب انواع جرایم و اقدامات ضد امنیتی در مرز‌های مشترک ایران و افغانستان فراهم ساخته است.

با توجه به مداخلات و حضور نیرو‌های مختلف خارجی و متخاصم ضدایرانی در خاک افغانستان، شرایط موجود، زمینه را برای طراحی انواع سناریو‌های ضد ایرانی، تردد قاچاقچیان موادمخدر و تروریست‌های وابسته در نوار مرزی فراهم نموده که پاسخگویی به آن در حوزه مسئولیت‌های دولت افغانستان است.

بخش بعدی در بررسی این موضوع به ماهیت رخداد مربوط می‌شود که به صورت طبیعی باید بر اساس ادله و شواهد موجود مورد مداقه و ارزیابی کارشناسی قرار بگیرد.

مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به محض اطلاع پس از انتشار خبر مشکوک فوت اتباع افغانستانی در رودخانه مرزی هریررود که خارج از روال همکاری‌های مرزی به جای انعکاس به طرف ایرانی در رسانه‌ها منتشر شد به منظور روشن شدن ابعاد مختلف این حادثه ضمن تشکیل کمیته کارشناسی، آمادگی خودرا برای بررسی مشترک ادعا‌های مطرح شده به طرف افغانستانی اعلام کرد که با پاسخ به هنگام همراه نبود

مجموعه بررسی‌های انجام شده از سوی کمیته‌های کارشناسی که طی چند نوبت و با حضور بخش‌های ذیربط در جمهوری اسلامی صورت پذیرفته نشان می‌دهد که ادعا‌های مطرح شده از سوی طرف افغانستانی که بدون ارائه هرگونه سند، مدرک و گزاره متقنی می‌باشد به هیچ وجه نشان دهنده دخالت ماموران مرزبانی ایران در این حادثه نبوده و اساسا غیر قابل پذیرش می‌باشد.

به نظر می‌رسد، با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر کشور دوست و همسایه افغانستان و فشار‌های محتمل به این کشور برای عدم همکاری با تیم کارشناسی ایرانی، قصدی برای بررسی مشترک ادله موجود برای روشن شدن ابعاد حادثه و جایگزین شدن رویکرد تخصصی به جای فضاسازی‌های یک طرفه رسانه‌ای در طرف افغانستانی وجود ندارد.

در طول ۴۰ سال گذشته که بدلیل تحمیل جنگ و ناامنی از سوی قدرت‌های فرامنطقه‌ای و متحدین آن‌ها به مردم مظلوم افغانستان، جمعیت زیادی از مردم این کشور از ترس جان و برای حفظ ناموس خود به کشور دوست و برادر خود یعنی ایران پناه آوردند مردم و مسئولین جمهوری اسلامی نقش میزبانی را با همه مشکلات آن به خوبی ایفا کردند و مجموعه امکانات معیشتی، زیستی، بهداشتی، درمانی و آموزشی کشور را مشابه شهروندان ایرانی در اختیار مهاجرین افغانستانی قرار داده اند.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اعلام آمادگی مجدد برای همکاری مشترک با مراجع ذیربط در افغانستان پیرامون این رخداد تلخ از دولت و مسئولین افغانستان انتظار دارد به دور از تحریف‌ها و القائات منفی دشمنان، دو ملت و با نگاهی به تاریخ روابط و مناسبات ایران و افغانستان زمینه بررسی مشترک این رخداد را در فضایی غیر سیاسی و کارشناسی فراهم کرده و اجازه ندهند دشمنان دو ملت که سابقه سیاه آن‌ها در جنایت بر علیه ملت‌های منطقه غیر قابل کتمان است از این رخداد تاسف بار برای موج سواری و اختلاف افکنی سوء استفاده کنند.

 
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظر شما
در زمینه ی انشار نظرات مخاطبان رعایت چند نکته ضروری است
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید خبر داغ مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است خبر داغ از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب, توهین یا بی احترامی به اشخاص ,قومیت ها, عقاید دیگران, موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است. نظرات پس از تایید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: