کد خبر: ۷۲۵۶۹۲
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
تعداد بازدید: ۱۹۷
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در چین:
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران که خود قربانی تروریسم است و اخیراً نیز هدف تروریست‌های تکفیری داعش قرار گرفت در مبارزه با تروریسم جدی است و آماده همکاری است.
ایران با کمک به عراق و سوریه توانست تروریسم را از مرزهای خود دور سازد/ غرب نباید در برابر تروریسم تکفیری مسامحه کندبه گزارش خبرداغ به نقل از ایلنا، سیدکمال‌الدین خرازی در مجمع صلح جهانی در پکن در خصوص «امنیت بین‌المللی و روند ضدجهانی شدن» با اشاره به سه پدیده تأثیرگذار بر امنیت بین‌المللی در دهه­های پس از جنگ جهانی دوم گفت: پدیده اول، استقلال کشورهای مستعمره و روی کار آمدن دولت‌های دیکتاتوری در این سرزمین‌ها که از حمایت غرب برخوردار بودند. علاوه بر آن تقسیم کشورهای بزرگ به کشورهای کوچک­تر با مرزهای ساختگی، انسان‌های بسیاری را از موطن اصلی خود آواره و از تاریخ، فرهنگ و هویت اصلی خود جدا ساخت.

امریکا در تشکیل نظامی تک‌قطبی موفق نشد

او ادامه داد: این رویداد همچون آتشی زیر خاکستر، امکان درگیری‌های قومی و بی‌ثباتی دائمی را در این کشورها فراهم ساخت که بعضاً به درگیری‌هایی منطقه­ای و بین‌المللی کشیده شد که حتی تا امروز استمرار یافته است.

وزیر اسبق امور خارجه پدیده دوم اثرگذار در امنیت بین‌المللی را فروپاشی نظم دو قطبی جهان دانست و اظهار داشت: پس از فروپاشی شوروی، آمریکا درصدد تشکیل جهان تک قطبی برآمد که موفق نشد و به‌جای آن مجموعه­ای از قدرت‌های منطقه­ای ظهور یافتند که مستقل از ابرقدرت آمریکا هرکدام از قدرت و نفوذ بالایی در منطقه خود برخوردار بودند.

جهانی شدن فرصتی برای مشارکت همه دولت ملت‌ها در پیشبرد امور جهانی است

خرازی افزود: این شرایط جدید، یعنی وجود قدرت‌های بزرگ و منطقه­ای، پارادایم جدیدی را به نام جهانی شدن می‌طلبید تا همه قدرت‌های بزرگ و منطقه­ای در آن مشارکت داشته باشند.

او در تشریح پدیده سوم تصریح کرد: ظهور پدیده جهانی شدن که در چند دهه اخیر با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به شدت شتاب گرفت. در واقع جهانی شدن را می­توان فرصتی برای مشارکت همه دولت – ملت‌ها در پیشبرد امور جهانی دانست، به طوری که موجب هم‌افزایی و برخورداری همه از مواهب آن گردد.

جهانی شدن در عمل به ابزار زیاده‌خواهی قدرت‌های بزرگ تبدیل شد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه جهانی شدن می‌تواند موجب تغییرات فراملی و ملی گردد و بر ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی کشورها تاثیر بگذارد، خاطرنشان کرد: جهانی شدن می‌توانست نظام مطلوب و آزمون‌شده­ دموکراسی در سطوح دولت – ملت‌ها را به الگویی کارامد برای نظام جهانی پسا دوقطبی مبدل سازد.

خرازی با بیان اینکه متأسفانه اگرچه در عالم نظری، جهانی شدن امیدهای بزرگی را در بین ملت‌ها آفرید، ولی در عمل به ابزار زیاده‌خواهی و نفوذ فرهنگی قدرت‌های بزرگ تبدیل شد و نارضایتی و ناامیدی کشورهای کوچک را فراهم ساخت، ابراز داشت: در واقع جهانی شدن به نوعی استعمار فرا نو انجامید که در آن، صاحبان قدرت، ثروت و علم و فناوری منابع بیشتری را به خود اختصاص دادند و کشورهای کوچک همچنان در فقر و عقب‌ماندگی فروماندند.

چه شرایطی موجب آسان‌تر شدن شکل‌گیری گروه‌های افراطی شد؟

او با بیان اینکه جدال بین نظر و عمل در پدیده جهانی شدن همچنان ادامه یافت به طوری که عملاً آنچه پیش‌بینی می‌شد تحقق نیافت، ابراز داشت: از سوی دیگر، با توسعه فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی، تلاش‌های قدرت‌های بزرگ برای نفوذ فرهنگی در کشورهای دیگر از جمله کشورهای اسلامی و همسان‌سازی خرده‌جوامع اسلامی در اروپا و تحقیر آنها گسترش یافت و موجبات ناخرسندی آنها را فراهم ساخت.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان اضافه کرد: این نارضایتی فضایی را فراهم ساخت تا گروه‌های افراطی - تکفیری بتوانند نظر جوانان این جوامع را به خود جلب کنند و آنها را متقاعد سازند که جهانی شدن به معنای از دست رفتن ارزش‌ها، اصالت و هویت جوامع دیگر در اثر نفوذ فرهنگی قدرت‌هاست. مشکلات اقتصادی و  بیکاری جوانان نیز از عواملی بود که شرایط را برای شکل‌گیری و نیروگیری گروه‌های افراطی آسان­تر ساخت.

رئیس جمهور جدید امریکا ضد جهانی شدن است

خرازی با بیان اینکه در چنین فضایی مقوله همکاری‌های بین‌المللی و منطقه­ای نیز دستخوش تحول گردید، عنوان کرد: ائتلاف‌های منطقه­ای که می‌توانست در خدمت توسعه جهانی باشد، به ابزاری در جهت منافع قدرت‌های بزرگ تبدیل گردید. این روند تا انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا ادامه داشت، به طوری که هر یک از قدرت‌های بزرگ تلاش می­کردند منافع حداکثری خود را دنبال کنند.

او یادآور شد: رقابت حاصله بین قدرت‌های بزرگ اقتصادی در عمل به سود یک طرف و زیان طرف دیگر انجامید، به طوری که در چنین مصافی ابرقدرتی همچون آمریکا خود را بازنده یافت و این موجب ظهور رئیس‌جمهور جدیدی در آمریکا شد که ضد جهانی شدن بود.

بازگشت تروریست‌ها به اروپا منجر به ظهور ملی‌گرایی افراطی در اروپا شد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره بهار عربی بیان کرد: در این میان، انفجار انقلاب‌های عربی در منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه و پیامدهای آن از جمله دخالت برخی از کشورهای منطقه همچون عربستان سعودی، امارات، قطر در کشورهای این منطقه، همچون سوریه، یمن و بحرین و حمایت آنها از گروه‌های افراطی مذهبی منجر به تشکیل گروه‌های تروریستی- تکفیری بزرگی همچون القاعده و داعش در این مناطق گردید و آنها را با معضل بزرگی روبه‌رو ساخت که می‌رفت تا موجب سرنگونی حکومت‌های منطقه و تشکیل دولتی تکفیری و ضدبشری در سرزمین‌های عراق، سوریه و لبنان گردد.

خرازی ادامه داد: فعالیت‌های تروریستی و نیروگیری آنها از کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی و بازگشت برخی از نیروهای آموزش‌دیده توسط آن گروه‌ها برای انجام عملیات تروریستی در آن جوامع موجی از مخالفت با جهانی شدن در آن کشورها را در پی داشت و منجر به ظهور ملی­گرایی افراطی و رشد تفکر پوپولیستی در آنها گردید که نمونه شاخص آن را می‌توان در انتخابات اخیر آمریکا مشاهده کرد.

ایران با کمک به عراق و سوریه توانست تروریسم را از مرزهای خود دور سازد

او با اشاره به نقش قدرت‌های فرامنطقه‌ای در شکل‌گیری و رشد گروه‌های تروریستی گفت: آنچه در اینجا به عنوان یک واقعیت باید مورد تاکید قرار گیرد، نقش قدرت‌های فرامنطقه­ای در حمایت یا سکوت در برابر شکل‌گیری این گروه‌های تروریستی در منطقه خاورمیانه بود. کشورهای اروپایی و آمریکا در برابر این پدیده از کشورهایی حمایت کردند که پدیدآورندگان آن گروه‌ها بودند و حتی اطلاعات، سلاح، آموزش و امکانات در اختیار آنها قرار دادند تا دولت‌های قانونی عراق و سوریه را سرنگون سازند.

وزیر اسبق امور خارجه تاکید کرد: ایران به دعوت دولت‌های قانونی عراق و سوریه به کمک آنها شتافت و از سرنگونی دولت‌های مزبور جلوگیری به عمل آورد. البته که ایران امنیت ملی خود را نیز در نظر داشت و با کمک به دولت‌های مزبور توانست تروریسم را از مرزهای خود دور سازد.

عدم امنیت در یک جامعه می‌تواند بر جوامع دیگر نیز تاثیر بگذارد

خرازی اضافه کرد: بدین ترتیب، جهانی شدن به ضد خود یعنی ضد جهانی شدن تبدیل شد و گسترش بیکاری، تروریسم، عدم امنیت در فضای واقعی و فضای سایبری را در پی داشت که امروزه به یک پدیده فراملی بسیار پیچیده تبدیل شده است.

او با بیان اینکه برخلاف دولت‌ها که محدود به مرزهای خود هستند، جهان به صورت فزاینده­ای فراملی شده است، اظهار داشت: ردیابی، رصد و ارزیابی تهدیدات امنیتی غیرممکن گردیده است و به دلیل وابستگی‌های متقابل کشورها در عصر جهانی شدن، عدم امنیت در یک جامعه می‌تواند بر جوامع دیگر نیز تاثیر بگذارد.

عدم همکاری جمعی مبارزه با تروریسم را مشکل می‌سازد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی یادآور شد: آنچه بیش از همه، کار را برای کشورها جهت مبارزه با تروریسم مشکل می‌سازد عدم همکاری جمعی است، به ویژه آنکه عدم همکاری کشورها و احیاناً اختلاف بین آنها می‌تواند فضای بیشتری را برای تروریسم فراهم سازد.

خرازی با بیان اینکه متأسفانه امروزه شاهد آن هستیم که بعضی کشورها به خاطر منافع اقتصادی خود حتی امنیت ملی خود را نیز نادیده می‌گیرند، تصریح کرد: بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ کنگره آمریکا با همکاری دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در یک گزارش ۲۸ صفحه‌ای محرمانه، دخالت شهروندان عربستان سعودی را در این حادثه هولناک مورد تأیید قرار داد، ولی تاکنون به علت منافع اقتصادی آمریکا یا باج‌های مالی ارائه شده از سوی کشور مزبور روند پیگیری و مجازات کشور خاطی معطل مانده است. شاید بتوان گفت که حمله به برج‌های دوقلو و پنتاگون که اولی نماد تجارت جهانی و دومی نماد قدرت سیاسی و نظامی ابرقدرت آمریکاست مخالفت با جهانی شدن را آشکار ساخت.

اروپایی‌ها عکس‌العمل جدی نسبت به منشا و خواستگاه تروریسم تکفیری نداشته‌اند

او با بیان اینکه چنین رفتار محافظه­کارانه­ای از سوی برخی کشورهای اروپایی نیز دیده می شود، خاطرنشان کرد: آنها با وجود آنکه می‌دانند منشأ تروریسم تکفیری وهابیت و خاستگاه آن عربستان سعودی است و این کشور در ایجاد و حمایت از تروریست‌های مزبور نقش اساسی داشته و دارد، به دلیل منافع مادی خود سکوت اختیار کرده و به­رغم صدماتی که از گروه‌های تروریستی دیده­اند عکس‌العمل جدی در برابر آن کشور نشان نمی‌دهند.

این مقام عالی‌رتبه کشورمان با بیان اینکه مخالفت با جهانی شدن در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا به خوبی به منصه ظهور رسید، به طوری که ترامپ به عنوان یک کاندیدای ضدساختار توانست برنده انتخابات گردد، ابراز داشت:  سرزنش خارجی‌ها، جلوگیری از سفر اتباع کشورهای اسلامی به آمریکا، کشیدن دیوار بین آمریکا و مکزیک برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی، تهدید دیگر کشورها به دلیل صادرات اجناس رقابتی خود به آمریکا و در نتیجه، بیکاری روزافزون کارگران و رشد ناچیز اقتصادی آمریکا از مواردی بود که مورد تأکید کاندیدای مزبور قرار داشت که همه را ناشی از جهانی شدن می‌دانست.

مخالفت ترامپ با جهانی شدن او را در برابر رقبای خود به پیروزی رساند

خرازی اضافه کرد: عقب‌ماندگی اقتصادی آمریکا نسبت به رقبای جدید خود همچون چین که رشد دو رقمی را تجربه می­کرد، به صورت کاهش صادرات آمریکا و کاهش سهم آن در تولید جهانی تجلی یافت و نارضایتی وسیعی را در آمریکا پدید آورد، به طوری که آمریکا خود را در مصاف جهانی شدن بازنده یافت و به اردوگاه ضد جهانی شدن پیوست تا آنجا که مخالفت ترامپ با جهانی شدن او را در برابر رقبای خود به پیروزی رساند. او در شعارهای دوران انتخابات خود از خروج از پیمان‌های منطقه­ای و بین‌المللی چون پیمان اقلیمی پاریس که نماد جهانی شدن بود سخن گفت و به وعده خود نیز پس از پیروزی در انتخابات عمل کرد.

او با بیان اینکه جهانی شدن از یکسو موجب ظهور افراط‌گرایی و مشکلات امنیتی در جوامع دیگر گردید و از سوی دیگر برای قدرت‌های اقتصادی از جمله آمریکا عقب‌ماندگی اقتصادی و رشد ملی‌گرایی افراطی را در پی داشت، عنوان کرد: برخی از سیاستمداران اروپایی نیز در مبارزات انتخاباتی خود از گسترش اقدامات تروریستی در کشورشان و نگرانی‌های مردم در زمینه بیکاری، امنیت و مهاجرت در جهت مخالفت با جهانی شدن بهره‌برداری کرده، به تقویت موج ملی‌گرایی کمک کردند.

کاهش همکاری‌های بین‌الملل در زمینه جهانی شدن به ناامنی بین‌المللی کمک کرده است

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی یادآور شد: مهاجرت پناهجویان و نیز جویندگان کار از اروپای شرقی به انگلستان موجی در آن کشور ایجاد کرد که منجر به رفراندوم و تصمیم خروج این کشور از اتحادیه اروپایی گردید. بنابراین می‌توان گفت که جنبش ضدجهانی شدن ریشه در گسترش افراط‌گرایی و تروریسم، هراس‌های امنیتی، وضعیت اقتصادی کشورها، بیکاری جوانان و مهاجرت پناه­جویان دارد.

خرازی با تاکید بر اینکه ویژگی امنیت بین‌الملل در قرن بیست‌ویکم ارتباط تنگاتنگ جهانی شدن با کاهش رشد اقتصادی، رشد تروریسم و ملی­گرایی افراطی است، بیان کرد: جهانی شدن از طریق گسترش شبکه‌های اجتماعی، مالی و رسانه­ای، به گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی قدرت بخشیده است و کاهش همکاری‌های بین‌الملل در زمینه جهانی شدن به ناامنی بین‌المللی کمک کرده است.

ایران از دنیای چند قطبی استقبال می‌کند

او در پایان تاکید کرد: جهانی شدن چنانچه مبتنی بر عدالت و مشارکت همه کشورها در اداره جهان باشد و از زیاده‌خواهی و اعمال نفوذ قدرت‌های بزرگ جلوگیری به عمل آید، می‌تواند به رشد و شکوفایی همگان بیانجامد. ایران از چنین دنیای چند قطبی که مبتنی بر اصول دموکراسی اداره شود، استقبال می‌کند.

وزیر اسبق امور خارجه با بیان اینکه پدیده ضدجهانی شدن محصول زیاده‌خواهی و نفوذ فرهنگی قدرت‌های بزرگ غربی است، گفت: موجب گسترش بیکاری، نارضایتی جوانان و ظهور افراط‌گرایی مذهبی و ملی‌گرایی شده، آبشخوری برای پدیده شوم تروریسم فراهم ساخته است که می­رود دنیا را با آشوب روبه‌رو سازد.

ایران در مبارزه با تروریسم آماده همکاری است

خرازی ادامه داد: غرب به دلیل منافع مادی خود نباید در برابر تروریسم تکفیری که ریشه در عقاید افراطی وهابیت دارد مسامحه کند، زیرا جوانان غربی که اینک در سوریه و عراق عضو گروه‌های تروریستی تکفیری هستند سرانجام به کشورهای خود بازخواهند گشت و دست به اقدامات تروریستی خواهند زد.

او تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران که خود قربانی تروریسم است و اخیراً نیز هدف تروریست‌های تکفیری داعش قرار گرفت در مبارزه با تروریسم جدی است و آماده همکاری است. 

 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظر شما
در زمینه ی انشار نظرات مخاطبان رعایت چند نکته ضروری است
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید خبر داغ مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است خبر داغ از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب, توهین یا بی احترامی به اشخاص ,قومیت ها, عقاید دیگران, موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است. نظرات پس از تایید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: