کد خبر: ۸۴۳۳۰۵
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
تعداد بازدید: ۶۵
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، جهان آرامش کمتری خواهد داشت زیرا حضور او محدودیتی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بود، که این برای امنیت بین‌المللی نیز مهم بود.

موسوی: پس از ترور سردار سلیمانی جهان آرامش کمتری خواهد داشت/ حضور یک دیپلمات خارجی در تظاهرات اعتراضی مغایر کنوانسیون‌های بین‌المللی استبه گزارش خبرداغ به نقل از  ایلنا،  سیدعباس موسوی روز سه‌شنبه در گفت و گویی با روزنامه «وچرنی لیست» کرواسی ضمن تشریح ابعاد مختلف روابط خارجی کشورمان، بر اهمیت و استمرار روابط خوب میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حوزه بالکان بویژه کرواسی تاکید کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امسال به دلیل تحریم‌های آمریکا سخت‌ترین سال برای ایران است، افزود: آمریکایی‌ها و برخی غربی‌ها ۴۱ سال است که بر اساس تحلیل اشتباه عمل می‌کنند. فشارهای آنها در ۴۰ سال گذشته همیشه بوده و چیز جدیدی برای دولت و ملت ما نیست.  

موسوی یادآورشد: ما هشت سال تجاوز نظامی توسط صدام حسین را داشتیم که تقریباً از نظر نظامی ومالی و حتی تبلیغاتی از کمک کل جهان برخوردار بود. همواره تحت تحریم و فشارهای اقتصادی قرار داشتیم. در عین حال اکنون مشاهده می کنیم که قدرت امروز ایران را نمی توان با قدرت ۴۰ سال پیش مقایسه کرد.

وی اظهار داشت:  اگر چه آنها با یک شبکه وسیع رسانه‌ای تلاش می‌کنند حقیقت را به شکل دیگری به افکار عمومی ارائه دهند، اما واقعیت این است که ایران در تمامی بخش‌ها قوی‌تر از همیشه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر درباره تاثیر مدیریت دولت بر زندگی مردم و موضوعاتی مثل اصلاح قیمت سوخت، گفت: لازم بود که برای مدیریت اقتصاد، ساختار یارانه‌ها و از جمله قیمت سوخت را تنظیم کنیم. اکنون هم می‌بینید، مردم زندگی خود را با این تغییر هماهنگ کرده‌اند و برنامه‌های حمایتی خاصی برای کمک به آنها در حال اجراست.  

موسوی افزود: متأسفانه کسانی که نسبت به مردم ایران و انقلاب اسلامی خصومت دارند، همواره در جستجوی فرصت هستند تا بتوانند در صحنه داخلی از آن سوء استفاده کنند.  

وی ادامه داد: اعتراض گروهی از شهروندان درخصوص افزایش قیمت سوخت یک موضوع است، و شعارهای کاملاً متفاوتی که عده‌ای اندک علیه سیستم و ساختار حکومتی دادند و دست به تخریب گسترده اموال دولتی و خصوصی زدند موضوع دیگری است. به نظر شما در کجای دنیا کسی به دلیل افزایش قیمت سوخت، عملیات مسلحانه و بمب‌گذاری انجام می‌دهد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ  به سوالی درباره  دستگیری سفیر انگلیس در جریان اعتراضات خیابانی بعد از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین گفت: من یک دیپلمات هستم و در نقاط مختلف جهان خدمت کرده ام. ما دیپلمات‌ها در چنین رویدادهایی حق شرکت نداریم. ما براساس عرف و قواعد روابط و حقوق بین‌الملل و روابط دوجانبه، نباید به هیچ وجه در مسائل داخلی کشورهایی که در آنجا ماموریت داریم، دخالت کنیم. دیپلمات حتی مرسوم نیست به طور علنی نظرات خود را درباره این موضوعات بیان کند.  

موسوی خاطرنشان کرد: راب مک ایر سفیر انگلیس کاری واقعاً اشتباه انجام داد. حضور یک دیپلمات خارجی در تظاهرات علیه اعتراضی حالا با هر دلیلی همراه با شعارهایی که از بیرون تحریک می‌شد، مغایر کنوانسیون‌های بین‌المللی است.

وی درخصوص سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین اظهارداشت: نمی‌خواهم بگویم این اتفاق عادی است، اما نتیجه خطای انسانی بود. در سال‌های اخیر، ما شاهد ده‌ها مورد مشابه در سراسر جهان بودیم که برای یک هواپیمای مسافربری تجاری، رخ داده است.  

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برخلاف آنچه آمریکایی‌ها انجام دادند و هواپیمای غیرنظامی ما را در سال آخر جنگ با رژیم صدام مورد اصابت موشک قرار دادند و ۲۹۰ نفر از هموطنان ما را به شهادت رساندند که در نوع خود یک جنایت جنگی آشکار بود. اما آنچه در شرایط فوق‌العاده اخیر اتفاق افتاده، نتیجه خطای اپراتور بود.  

موسوی خاطرنشان کرد: سایر مستندات این موضوع به تدریج منتشر می‌شود. اکثر مسافران کشته شده ایرانی هستند. در واقع ما هستیم که بیشترین صدمه و غم را داریم. کانادایی‌ها و ایرانی‌هایی بودند که تابعیت کانادا را دارند. گروهی که در جلوی دانشگاه تجمع کردند از این بابت ناراحت و عصبانی بودند، اما اینکه سفیر یک کشور خارجی در تظاهرات حاضر شود و از آن وضعیت سوءاستفاده کند، طبعا خیلی سوال برانگیز است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما باور می‌کردید که آمریکا سردار قاسم سلیمانی را ترور کند؟ گفت: از دست دادن سردار سلیمانی صدمه بزرگی است. ما انتظار ترور او را نداشتیم، اما متاسفانه اتفاق افتاد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: همدلی و عشق ایرانیان و بسیاری از جهانیان نسبت به او را دیدید. بسیار همدردی در سایر کشورها، از هند تا حتی آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی ابراز شد. هیچ‌کس انتظار این مراسم عزاداری و خاکسپاری باشکوه را نداشت.

موسوی همچنین درخصوص پاسخ ایران به اقدام تروریستی آمریکا و اینکه آیا می‌توان انتظار داشت که ایرانیان برای ترور سردار سلیمانی تلافی بیشتری کنند؟ گفت: از دست دادن سردار سلیمانی قابل جبران نیست. او سرباز صلح بود. دوستان سردار سلیمانی غمگین‌اند، اینکه آنها چگونه و به چه روشی انتقام می‌گیرند، تصمیم و حق آنهاست.

وی اظهارداشت: آنچه ما انجام دادیم یک قدم ولی لازم بود. با این حال، در واقع یک سیلی قوی به آمریکایی‌ها بود. سال‌ها بود که هیچ‌کس توان و شجاعت انجام چنین کاری را نداشت. ما دیدیم که ایران با قاطعیت واکنش نشان داد و یکی از مهمترین پایگاه‌های آمریکا در غرب آسیا را مورد اصابت قرار داد.  

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ضربه ما با موشک‌های ساخت خودمان بود و نشان داد که قدرت واکنش ما شدید است. اما پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، جهان آرامش کمتری خواهد داشت زیرا حضور او محدودیتی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بود، که این برای امنیت بین‌المللی نیز مهم بود.  

موسوی گفت: ما قبل از اینکه به دعوت مقامات سوریه و عراق، مشاوران نظامی خود را برای کمک به آنها در مبارزه با گروه‌های تروریستی اعزام کنیم، شاهد حملات تروریستی این گروه‌ها در کشورهای مختلف جهان بودیم. آنها یا با سلاح سرد یا با قراردادن بمب در معابر عمومی در کشورهای اروپایی و حتی آمریکا هم دست به عملیات تروریستی می‌زدند.

وی گفت: پس از اینکه ایران، سردار سلیمانی و همرزمان وی شروع به نبرد با داعش کردند، مشاهده کردیم در اروپا حملات تروریستی بسیار کمتری رخ می‌داد و امنیت در شهرهای اروپا بیشتر شد. آنها به اشتباه فکر می‌کنند با کشتن سردار سلیمانی کار بزرگی را به نفع خود انجام داده‌اند، اما بعد از این، امنیت همانند زمانی که سردار سلیمانی در قید حیات بود، نخواهد بود. داعشی‌ها فرصت یافتند تا دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره انتخابات  پیش روی مجلس و اینکه آیا در ایران دموکراسی وجود دارد؟ گفت: در ۴۰ سال گذشته، تقریبا ما هر سال یک انتخابات و یا همه پرسی داشتیم. این یک رکورد است. ما دائما در حال نظرسنجی  مردم خود هستیم و می خواهیم انتظارات آنها در خصوص چگونگی هدایت و مدیریت کشور را بشنویم.  

موسوی با طرح این سوال که کدام کشور در جهان چنین روشی دارد که همه ساله از شهروندان خود سؤال کند؟ گفت: ما انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و برای شوراهای اسلامی شهر و روستا داریم. از آغاز انقلاب اسلامی، همیشه نظرات متفاوت وجود داشته است. بحث و تبادل نظر و رقابت بین ساختارها و جریانهای مختلف سیاسی در ایران وجود دارد. طبیعی است برخی راضی و برخی ناراضی هستند، در تمام دنیا اینگونه است.

وی همچنین در خصوص روابط و مناسبات ایران و کرواسی و اتحادیه اروپا گفت: ما با کرواسی و کشورهای بالکان همواره روابط خوبی داشته‌ایم. هیچ وقت نوسانات بزرگی را در روابط با آنها احساس نکردیم. سفیر جدید ما هم در مأموریت دیپلماتیک خود اخیرا به زاگرب عزیمت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: کرواسی در اتحادیه اروپا است و ما این مساله را مهم می‌دانیم و  در تلاش هستیم همواره روابط در راستای منافع هر دو کشور و اتحادیه اروپا باشد و کرواسی نیز منافع ما و اتحادیه اروپا را تقویت کند. فکر می‌کنیم وضعیت ثابت و رو به پیشرفت است.

موسوی یادآورشد: اخیرا کرواسی به عنوان رئیس شورای اتحادیه اروپا جلسه‌ای را در ایران با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ترتیب داد. این گفت و گو سازنده بود و امیدواریم به زودی تحولاتی در مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا به وجود آید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظر شما
در زمینه ی انشار نظرات مخاطبان رعایت چند نکته ضروری است
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید خبر داغ مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است خبر داغ از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب, توهین یا بی احترامی به اشخاص ,قومیت ها, عقاید دیگران, موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است. نظرات پس از تایید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: