غریب‌آبادی در دیدار با نمایندگان انگلیس:
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید منافع اقتصادی ناشی از برجام را بدون ایجاد مانعی برای ایران فراهم کند
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، گفت: کشورهای اروپایی طرف مذاکرات در برجام باید با حداکثر توان در برابر یکجانبه گرایی آمریکا، بایستند.
فرشاد مومنی:
قاچاق و فساد اخلاقی کمر سیاست در کشور را شکسته است/ مایلیم در جلسه‌ای به دعوت رئیس‌جمهور حضور داشته باشیم
استاد دانشگاه علامه گفت: آنچه رانت در کشور را گسترش داده از مافیای رسانه‌ای هم برخوردار است. ناراحت‌کننده‌ترین واکنش از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت که امیدوارم ناشی از کم تجربگی و خامی باشد.
هفته آینده در کمیسیون اقتصادی انجام می‌شود؛
بررسی تقاضای نمایندگان برای تحقیق و تفحص از عملکرد بنگاه‌های اقتصادی صندوق بازنشستگی
هفته آینده درکمیسیون اقتصادی رای گیری در خصوص تقاضای تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد بنگاه های اقتصادی صندوق بازنشستگی هم انجام خواهد شد.
وزارت صنعت و انرژی کره جنوبی اعلام کرد؛
از کمپانی‌های طرف حساب ایران حمایت می‌کنیم
وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی روز پنج‌شنبه از تلاش برای حمایت از شرکت‌های کره‌ای که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران خسارت دیده‌اند، خبر داد.
نعمتی مطرح کرد؛
تاکید بر ضرورت عضوگیری از زنان و اقلیت‌های مذهبی در حزب رفاه ملت ایران
نماینده تهران در کنگره حزب رفاه ملت ایران تاکید کرد: ما می‌خواهیم که برادرانمان از اقلیت‌های مذهبی هم در حزب حضور داشته باشند و به گونه‌ای رفتار شود که همگی در اداره حزب نقش داشته باشند.
موج دوم تحریم ها علیه ایران به این ۵ دلیل با مقاومت کشور‌های واردکننده نفت روبرو می‌شود
تعجب آور نیست که خروج آمریکا از برجام توسط دولت ترامپ با واکنش منفی ۵ عضو دیگر برجام و سایر کشور‌های بهره‌مند از این توافق روبرو شود. اما با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران این اختلافات بیشتر افزایش پیدا کرد. برجام زمینه پیروزی مجدد دولت نسبتا میانه رو حسن روحانی را در انتخابات فراهم کرد، زیرا که این توافق اجازه می‌داد که اقتصاد ایران به رشد بیشتری نسبت به زمان تحریم‌ها دست پیدا کند. در حالی که انتظارات رشد اقتصاد ایران قبل از خروج ترامپ از برجام ۴.۳ درصد بود، اما الان تنها می‌توان انتظار داشت که تنها ۱.۸ درصد رشد داشته باشد.
کدخدایی: ایراد شورای نگهبان به قانون «منع بکارگیری بازنشستگان» درباره «نظامیان» بازنشسته است، نه «دولتی‌ها»
سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید مصوبه جدید مجلس درباره منع به کارگیری بازنشستگان، ممکن است اختیارات فرماندهی کل قوا درباره نیرو‌های مسلح را محدود کند و از این جهت، مجلس باید ابهامات آن را رفع کند.
تلاش چین برای پایان دادن به جنگ تجاری با آمریکا / رویترز: پکن به واشنگتن نماینده می‌فرستد
رویترز اعلام کرد: چین نمایندگانی را برای رفع مشاجرات تجاری بین دو کشور به آمریکا اعزام می‌کند. قرار است در این سفر نمایندگی اکیپ اعزامی چین را «ونگ شوون» قائم مقام وزیر تجارت چین و همچنین نمایندگی اکیپ آمریکایی را «دیوید مالپس» معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور بین‌الملل هدایت کند.
دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی علنی برگزار می‌شود / جلسات، پس از فيلمبرداری از شبکه‌های مختلف صداوسيما هم پخش خواهد شد
حجت الاسلام منتظری،دادستان کل کشور گفت: دادگاه مفسدان اقتصادی علاوه بر علنی بودن پس از فيلمبرداری از شبکه های مختلف صدا و سيما پخش خواهد شد. وی از تشکيل پرونده های متعددی برای دانه درشت ها و عاملان فساد اقتصادی در موضوع ارز، سکه، طلا و خودرو خبر داد و گفت: با توجه به گستردگی اين پرونده ها رسيدگی به اين جرائم زمان بر خواهد بود اما به اين معنا نيست که از حق قانونی خود کوتاه بياييم.
فواد معصوم: العبادی تابع تصمیمات آمریکا نیست/ برخی تصمیمات درباره تحریم‌های ایران، خارج از کنترل دولت عراق است
رئیس جمهور عراق با بیان این‌که «برخی تصمیمات مانند مبادلات بانکی خارج از کنترل دولت عراق است» بر لزوم رعایت ویژگی روابط تاریخی بین ملت‌های عراق و ایران تاکید کرد و گفت: عراق از تحریم‌های تحمیلی به ایران خرسند نیست و به عراق ضرر خواهد زد.
کاخ سفید: تعرفه‌های آمریکا حتی بعد از آزادی برانسون باقی می‌مانند / تعرفه‌های ترکیه اشتباه‌اند
کاخ سفید اعلام کرد: تعرفه‌های آمریکا علیه واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه موارد خاص برای امنیت ملی کشور هستند. سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: تعرفه‌های اعمالی علیه ترکیه اگر اندرو برانسون کشیش بازداشتی آزاد شود باز هم لغو نخواهند شد.
بالاخره هویدا را چه کسی کشت؟/ ۴ روایت از اعدام هویدا / رئیس وقت زندان قصر و نماینده مردمی دادگاه هویدا: هادی غفاری تیر را شلیک کرد / غفاری: من نکشتم / مرحوم ابراهیم یزدی: مایل نیستم اسم ببرم
ابراهیم یزدی، دبیرکل سابق نهضت آزادی: «وقتی هویدا را از پادگان جمشیدیه به مدرسه رفاه آوردند، به من گفت که فلانی! من حرف‌های زیادی دارم که باید بزنم... من به آقای خمینی گفتم که هویدا اسرار زیادی دارد... باید بگذاریم حرفش را بزند. آقای خمینی پیشنهاد من را پذیرفت. به خلخالی گفت: همان جور که فلانی می‌گوید، عمل کنید... موقعی که هویدا به راهرو دادگاه می‌آید، یکی از آقایان روحانی که آنجا بوده و من مایل نیستم الان اسم او را ببرم، در راهرو با هفت تیر کمری خودش او را می‌کشد.»
فساد در ایران، تاریخی است/ قوانین باید به سمتی برود که افشاکننده‌ی فساد تشویق شود، نه تنبیه/ تنها امیدم برای مهار فساد در ایران، مردم هستند
کسی پاسخی ندارد که چرا هنوز خیلی از پرونده‌های بزرگ اقتصادی باز است؟ چرا ثروتی که رفت، با بسته شدن پرونده‌ها به ملت برنگشت؟ چرا تفحص از عملکرد شهرداری تهران برای دومین بار در مجلس رأی نیاورد؟ و … . علی عرب‌مازار که کتاب اقتصاد سیاه را نوشته است، فساد را در ایران، تاریخی می‌داند و اعتقاد دارد که چیزی برای امروز نیست.
کواکبیان: زمان مناسبی برای طرح سوال از رئیس جمهوری نیست
مصطفی کواکبیان درباره طرح سوال برخی نمایندگان مجلس از رئیس جمهوری گفت: رئیس جمهوری مجلسی بوده و باید در مجلس حضور پیدا می کرد و با نمایندگان گفت وگو می کرد تا برخی ابهامات و شبهات نمایندگان برطرف می شد؛ البته آنهایی که واقعا شبهه دارند نه کسانی که دنبال مسائل سیاسی هستند که اگر به پرسش های آنها پاسخ داده شود هم ممکن است قانع نشوند.
ترامپ دسترسی اطلاعاتی رئیس سابق سیا را لغو کرد
رئیس‌جمهوری آمریکا با صدور دستوری، مجوز دسترسی جان برنان، رئیس سابق سازمان مرکزی اطلاعات (سیا) را به اطلاعات حساس و مهم لغو کرد. این در حالی است که برنان بارها با انتقاد از رئیس‌جمهوری آمریکا او را "نالایق" خوانده است.
سفارت فرانسه در واشنگتن اعلام کرد؛
اسکورت کانتینربر آمریکایی توسط ناو فرانسوی در تنگه هرمز
ناو فرانسه، کشتی کانتینربر آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد.
جلسه کمیسیون سیاسی _ اجتماعی مجلس خبرگان امروز برگزار می‌شود
جلسه کمیسیون سیاسی _ اجتماعی مجلس خبرگان رهبری صبح امروز در قم برگزار می شود.
الصباح الجديد تحلیل کرد؛
احمدی‌نژاد به این ۴ دلیل خواستار استعفای روحانی شد / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری از بحران‌های فعلی، برای تقویت جایگاه خود است / او فراموش کرده که خود در مواجهه با مشکلات اقتصادی شکست خورد
تحلیلگران بر این عقیده هستند که احمدی نژاد در پی آن است تا با بهره گیری از بحران‌های متعددی که ایران با آن مواجه است، برای تقویت جناح خود در داخل نقشه قوای سیاسی استفاده کند. به عبارت دیگر، وی می‌کوشد تا در توازن‌های قوا در داخل جریان اصولگرا، به نفع جناحی که خود رهبری آن را به عهده دارد، تغییری ایجاد کند. با این حال، به نظر نمی‌رسد که فشار‌های رئیس جمهور سابق به دولت کنونی، پیامد‌های مثبتی برای جایگاه جناح سیاسی وی داشته باشد.
باوند: ایران دربارۀ خزر اعتراض دارد، ولی چیزی را نپذیرفته / در گذشته کشتی روس، آب‌های ایران را ترک کرد / ۱۰ مایل انحصاری ایران حفظ شده
نکته دیگری که پیش‌بینی شده این است که دسترسی به دریای آزاد یا اقیانوس است که قبلا از طریق رودخانه ولگا به دریای سیاه مرتبط می‌شد، سه کشور جدا شده از شوروی گفتند چون این در زمان شوروی با هزینه همه جمهوری‌ها من‌جمله قزاقستان ساخته شده ولی روس‌ها گفتند این آب داخلی است. بعد پیشنهاد شد که یک کانال جدیدی احداث شود برای ارتباط خزر و یک دریای آزاد. در این فیلد این سه کشور مقرراتی پیش‌بینی کرده اند برای دسترسی به دریای آزاد. ایران و روسیه تمایل ندارند این شرایط شکل گیرد. اما این سه کشور حق دسترسی به دریای آزاد بر اساس کشورهای مجاور را درخواست می کنند ولی همانطور که اشاره کردم در مورد بستر دریای خزر و منابع آن، توافقات دو جانبه ای بین آنها بوده و این باید تجدیدنظر شود. انتظار می‌رود در همین طرحی که اشاره هم شده، این مسئله در مجلس ایران مورد بررسی قرار گیرد.
حکایت «کسبه بی‌وفا با ملت»
همیشه در شرایط حساس عده‌ای سودجو بدون توجه به شرایط جامعه تنها به فکر پر کردن جیب‌های خود هستند. این روزها که شایعات مختلف اقتصادی باعث تلاطم در بازار ایران شده بسیاری از این بداندیشان رو به احتکار آورده‌اند. عملی مذموم که برای آن در قانون هم مجازات سختی در نظر گرفته شده اما گویا عده‌ای زالوصفت گوش‌شان به هشدارها بدهکار نیست.
سخن روز
آرشیو
کشکول
آرشیو