کد خبر: ۷۶۶۵۲۶
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۳
تعداد بازدید: ۱۲۷
معاون اول رییس‌جمهور:
معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر رسالت بسیار سنگینی در اقدامات بشردوستانه دارد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خود را با این فدراسیون توسعه دهد.
ایران آماده توسعه همکاری با فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ است

به گزارش خبرداغ به نقل از  ایلنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز در دیدار فرانسیسکو روکا رییس فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر گفت: حدود صد سال است که جمعیت هلال احمر ایران در این فدراسیون عضویت دارد و امیدوارم با همکاری‌های متقابل شاهد دستاوردهای مهم در ارائه کمک‌های بشر دوستانه به نیازمندان باشیم. 

وی به تشریح برخی مسائل منطقه پرداخت و با اشاره به وضعیت حساسی که در منطقه وجود دارد، اظهار داشت: متاسفانه در چند دهه گذشته شاهد جنگ‌های بزرگ در منطقه خاورمیانه بوده‌ایم که یکی از نمونه‌های آن حضور آمریکا در افغانستان و جنگ و خونریزی در این کشور است. 

معاون اول رییس‌‌‌جمهور افزود: پیش از وقوع این جنگ تعداد زیادی از مردم افغانستان به عنوان مهاجر در ایران حضور داشتند و پس از وقوع درگیری‌ها، تعداد مهاجرین افغانستان در ایران به حدود سه میلیون نفر رسید و هنوز نیز تعداد قابل توجهی از آن‌ها در ایران زندگی می‌کنند. 

جهانگیری به جنگ و درگیری‌های عراق و کویت اشاره و تصریح کرد: تعداد زیادی از مهاجرین که در اثر جنگ آمریکا با عراق نیز به سمت ایران آمدند و متاسفانه امروز هم شاهد درگیری‌های شدیدی در کشور سوریه هستیم و مردم این کشور وضعیت بسیار بدی دارند و نیازمند کمک‌های غذایی، دارویی و بشردوستانه هستند. 

وی اضافه کرد: متاسفانه قدرت‌های بزرگ به جای آنکه کمک کنند تا از طریق مذاکره و گفت‌و‌گو مسائل سوریه حل شود و گروه‌های تروریستی از این کشور خارج شوند، به بهانه‌های مختلف به دولت و ارتش این کشور حمله می‌کنند و این موضوع باعث شده که دولت سوریه نتواند با قدرت لازم با گروه‌های تروریستی مقابله کند. 

معاون اول رییس‌‌‌جمهور با اشاره به اینکه مردم ایران از نخستین قربانیان سلاح شیمیایی در منطقه هستند، خاطرنشان کرد: ما به خوبی می‌دانیم که سلاح شیمیایی سلاحی غیرانسانی و علیه بشریت است و استفاده از این سلاح را از سوی هر کس که باشد محکوم می‌کنیم. در سوریه نیز باید از راه‌های قانونی این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و نباید اقداماتی که باعث پیچیده‌تر شدن مسائل می‌گردد انجام شود. 

جهانگیری وضعیت مردم یمن را نیز نگران‌‌‌کننده توصیف کرد و ابراز داشت: مردم این کشور در محاصره هستند و به امکانات دارویی و کمک‌های بشر دوستانه نیاز دارند و در بمباران‌هایی که در این کشور صورت می‌گیرد کودکان زیادی کشته می‌شوند. 

جهانگیری ادامه داد: جمعیت هلال احمر ایران با توجه به شرایطی که در منطقه ما وجود دارد به صورت جدی در این زمینه فعالیت دارد و ایران آمادگی دارد در زمینه کمک به مردم یمن و مردم دیگر مناطق درگیر با فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر همکاری‌های خود را افزایش دهند. 

وی با یادآوری اینکه ایران از نظر حوادث طبیعی کشوری پرحادثه است، بیان کرد: سال گذشته چندین زلزله در مناطق مختلف کشور به وقوع پیوست و برخی مناطق به دلیل قدرت بالای زلزله با تلفات سنگینی همراه بود. 

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در زلزله استان کرمانشاه که چند ماه قبل رخ داد بیش از ۶۰۰ نفر کشته و حدود ۹ هزار نفر مجروح بر جای ماند و تعداد زیادی از روستا‌ها و شهرهای این استان دچار آسیب شدند. 

وی افزود: پس از آن زلزله دیگری در کرمان رخ داد و جمعیت هلال احمر در همه این حوادث نقشی کلیدی و مهم ایفا کرد. 

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به توانمندی‌های خوب جمعیت هلال احمر ایران در حوادث طبیعی یادآور شد: بخش مهمی از سازوکاری که برای مقابله با بحران‌های طبیعی طراحی شده برعهده جمعیت هلال احمر است و خوشبختانه این جمعیت با کمک‌های دولت از توانمندی، تجهیزات و امکانات خوبی برخوردار شده است. 

جهانگیری با اشاره به سفر دبیرکل فدراسیون بین‌‌‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر به تهران که سال گذشته انجام شد، عنوان کرد: در این سفر توافقات خوبی با جمعیت هلال احمر ایران صورت گرفت که امیدوارم این توافقات اجرایی شوند. 

وی از آمادگی ایران برای ارتقای سطح همکاری‌ها با فدراسیون بین‌‌‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر خبر داد و گفت: ایران علاقمند است از تجربیات و امکانات این فدراسیون و سازمان‌های مرتبط با آن استفاده کند. 

رییس فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر نیز در این دیدار سطح آمادگی، امکانات، تعهد و علاقه داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران در ارائه کمک‌های بشر دوستانه را جزو بر‌ترین موارد توصیف کرد و گفت: سطح خدماتی که جمعیت هلال احمر ایران ارائه می‌دهد بسیار بالاست و اقدامات این جمعیت جای تشکر دارد. 

فرانسیسکو روکا با اشاره به دیدار روز گذشته خود با روسای جمعیت هلال احمر ایران اظهار داشت: در این دیدار مذاکرات مفید و سازنده‌ای انجام شد و من تحت تاثیر سطح تعهد، مشارکت و علاقمندی آن‌ها نسبت به اقدامات بشردوستانه قرار گرفتم. 

وی افزود: در دیداری که از کشورهای نیجر، ساحل عاج و سوریه داشتم شاهد همکاری‌های جمعیت هلال احمر ایران در این کشور‌ها بودم و مشاهده کردم که نه تنها جمعیت هلال احمر بلکه دولت ایران نیز حضوری فعال در ارائه کمک‌های انسان دوستانه در این کشور‌ها دارند. 

رییس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر از علاقمندی فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر برای توسعه همکاری‌ها با جمعیت هلال احمر ایران خبر داد و تصریح کرد: تمایل داریم با جمعیت هلال احمر ایران همکاری نزدیک و دوشادوش داشته باشیم. 

فرانسیسکو روکا با اشاره به اوضاع برخی کشورهای منطقه خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای منطقه وضعیت فاجعه‌‌‌آمیزی دارند و در حال فروپاشی هستند و با وجود آنکه کمک به این کشور‌ها جزو ماموریت‌های سازمان تحت مسئولیت من نیست اما مجامع بین المللی فعال را به پشتیبانی از این کشور‌ها دعوت می‌کنم چرا که معتقدم اتفاقاتی نظیر کشتار کودکان در یمن غیر انسانی است و قابل قبول نیست. 

وی اضافه کرد: متاسفانه این گونه اتفاقات ناشی از بازی قدرت‌های بزرگ است اما در این اتفاقات بیشترین هزینه را آسیب پذیر‌ترین اقشار جامعه می‌پردازند. 

فرانسیسکو روکا ادامه داد: مردم یمن در حال تلف شدن از گرسنگی هستند و مردم سوریه نیز وضعیت نامناسبی دارند و این حق مردم این کشورهاست که از صلح و آرامش برخوردار باشند. 

وی همچنین با تاکید بر اهمیت حمایت جامعه بین الملل از کشورهای حادثه‌خیز ابراز داشت: شرکای بین المللی خود و مجامع مرتبط را برای کمک به ایران جهت ساماندهی حوادث ناشی از زلزله‌های اخیر دعوت خواهم کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظر شما
در زمینه ی انشار نظرات مخاطبان رعایت چند نکته ضروری است
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید خبر داغ مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است خبر داغ از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب, توهین یا بی احترامی به اشخاص ,قومیت ها, عقاید دیگران, موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است. نظرات پس از تایید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: